The children of Muslim Central African refugees

Wiele osób twierdzi, że należy do grona uczniów Jezusa, ale czy tak jest naprawdę? Jezus przekazał nam prosty test, dzięki któremu każdy może sprawdzić czy nadaje się do Królestwa Bożego. Zawiera go 25. rozdział ewangelii św. Mateusza. Proponuję każdemu, by przeczytał ten rozdział od wersetu 31. do końca i sprawdził czy się nadaje. Nie jest to test polegający na deklaracji wiary, którą w Polsce deklaruje ogromna większość, ale na pragmatyce życia, na sprawdzeniu czy jesteśmy miłosierni, czy też miłujemy tylko siebie i swoich bliskich.

Niestety, są tacy, którzy słowo „bliźni” zamieniają na „obcy kulturowo” i nie chcą być miłosiernymi Samarytanami. To głównie politycy, czasem takiego formatu jak prezydent Czech Milosz Zeman, który twierdzi, że „uchodźcy z kulturowo obcego środowiska nie byliby po przyjęciu w Czechach w szczęśliwej sytuacji”, dlatego mile by witał tylko syryjskich chrześcijan. Takim ludziom Jezus odpowie dlaczego nie nadają się do królestwa przygotowanego dla sprawiedliwych: „Bo […] byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie; byłem nagi, a nie przyodzialiście mnie; byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie. […] Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili”. (Mat. 25:43).

„Obcy kulturowo” – wyrażenie odmieniane obecnie na wiele sposobów, listek figowy bogatych społeczeństw Europy. Ta kulturowa, głównie religijna, obcość, stanowi pretekst dla odmowy udzielenia pomocy ludziom w potrzebie. Pretekst dla zamknięcia serca przed tym, kto go bardzo potrzebuje.

Z drugiej strony wielu uchodźców zostało nimi, bo są „obcy kulturowo” w swoich ojczyznach. Osoby używające tego sformułowania, stawiają się na tej samej pozycji, co ci, którzy stali się przyczyną ich wygnania lub ucieczki. Tak, czy inaczej, nie nadają się do Królestwa Bożego – test oblany!

I jak poszedł Twój test? Zaliczyłeś?

Zdjęcie nagłówka pochodzi ze strony http://tracks.unhcr.org/2014/10/the-nun-and-the-imam/